قیمت بلیط هواپیما به خصوص برای پرواز های خارجی اولین چیزی بود که انتظار می رفت تحت تأثیر جهانی شدن ویروس کرونا و بسته شدن مرزها اتفاق بیوفتد. اما با شدت یافتن قرنطینه و تحت نظارت قرار گرفتن پرواز های داخلی اوضاع این صنعت وخیم تر شد. عموم مسافران هواپیما از کاهش قیمت بلیت هواپیما در روزهای اخیر خبر دارند! هرچند که عاشقان سفر نمی توانند این روزها سفر کنند اما اخبار مربوط به صنعت سفر را دنبال می کنند. از بسته شدن مرزهای زمینی و هوایی بعضی از کشورها به روی ایران تا اجازه ندادن ورود مردمان بومی مدینه ها به خودروهای غیر بومی اخبار داغ سایت لا و شبکه های اجتماعی است. شتاب انتشار کرونا، بر روی بلیط هواپیما و هنر هوایی در سرتاسر جهان، بیشترین تاثیر را در عمر وقایع خدای نامه سفرهای هوایی گذاشته است. لغو عموم پروازهای داخلی و خارجی، محدودیت های ایجاد شده توسط ایرلاین ها باعث کاهش قیمت بلیط چارتر و هان سیستمی شده است. شاید کمتر کسی در ولایت برج ایا گذشته به این فکر می کرد که ویروسی در سال 2020 همه دنیا را درگیر مغفر کند به طوریکه موجودات را در قرنطینه فرو برد. اما متاسفانه این اتفاق افتاد و در روزهای اولیه اعلام شیوع کرونا، طی گزارش ای از سوی سخنگوی سازمان هواپیمایی کشور، شرکت های گردشگری، موظف به استرداد بلیط هواپیما بدون اخذ جریمه تا تاریخ 5 اسفند شدند و اولین شک به صنعت گردشگری کشور وارد شد. اما با توجه به عدم فرهنگ از زمان ماندگاری و نقاهت این بیماری، بسیاری امید داشتند که تا نوروز 99 امکان از سر گیری مسافرت ها و زندگی عادی مردم ایجاد شود. اما متاسفانه به دلیل عدم رعایت قوانین قرنطینه و تردد عده ای از هم میهنان در جاده ها، این ویروس به سرعت تعالی و تنزل کرد تا جایی که نوروز 99 به کابوسی برای صنعت گردشگری و ورشکستگی بسیاری از این شرکت لا تبدیل شد. در همان روزهای اولیه، کشورهایی که جزو مقاصد نوروزی ایرانیان محسوب باده شدند، كوتاه تنگ و بی پایان شدن مرزهای زمینی و هوایی خود را با ایران اعلام کردند.

 رفته رفته با کاهش سفرها و بلند نشدن هواپیماها قیمت بلیط چارتر و سیستمی نیز کاهش چشمگیری داشت. هرچند که سفرهای هوایی با میل نگهداری نکات بهداشتی و سوالهای چندجوابی بیماری انجام می پذیرد، اما کاهش سفرهای هوایی چشمگیر است. سخنگوی سازمان هوایی کشور اعلام کرده است که امکان دریافت گواهی بهداشت برای مسافران از طریق دفاتر وزارت بهداشت مستقر در فرودگاهها فراهم است.

قیمت بلیط هواپیما

میزان خسارات وارد شده به شرکت های گردشگری

با توجه به نوع کار صنعت گردشگری تهدید كردن ایران، نوروز وزین تابستان پیک فروش بلیط هواپیما و سودآوری این حرفه در ایران محسوب می شود. به طوریکه ضرر سایر فصول سال را جبران می کند و باعث سرپا ماندن شرکت های فعال در این نواحی می شود. سال 98 با تمام فراز و نشیب هایی که مخصوصا در نیمه دوم داشت، شاهد کاهش فروش بی سابقه ای در روزهای کم تردد نسبت به سالهای پیش نیز بود که بسیار قابل غوص ژرف است، به طوریکه بسیاری از فروشندگان بلیط چارتر شاهد خالی ماندن صندلی های هواپیما بودند. عواملی مانند گرانی بنزین، رویدادها آبان 98، شهادت سردار سلیمانی و سقوط جت از عواملی بود که در فصل های کم تردد، کاهش فروش بلیط هواپیما را به حداقل رساند. ویروس کرونا هم ضربه آخر را به این صنعت زد به طوریکه بسیاری از شرکت ها اقدام به تعدیل نیرو در روزهای پایانی سال کردند. البته در این بین شرکت های گردشگری و فروش بلیط هواپیما https://www.safarme.com/ نیز هستند که با وجود مشکلاتی مانند سایرین، سعی در حفظ کارمندان خود کرده اند اما با ادامه این وضعیت پندپذیر فقر همکاری دولت برای کاهش ضرر، امکان تعدیل در این شرکت ها نیز وجود دارد.

محدودیت های پروازی ایران به سایر کشورها

همانگونه که پیش تر گفته شد با اعلام ایران به عنوان یکی از کشورهای آلوده به ویروس کرونا، امکان خرید بلیط جت پندنیوش سفر به كمی از کشورها لغو شد که در بقا به ابلاغیه برخی دوباره پیدا كردن آنها می پردازیم. قیمت بلیط هواپیما

آمریکا

هرچند که سختگیری فرو كردن و اخراج ایرانیان به آمریکا و مشکلات مسافران ایرانی در این کشور موضوعی جدید نیست اما شیوع ویروس کرونا نیز انحصار های دیگری ایجاد کرد. آمریکا اعلام کرده است از ورود تمام ایرانیان به کشورش به دلیل کرونا به سوای افرادی که دارای گیرین کارت آزمون پذیر و محك ناپذیر قابل امتحان یا پاسپورت هستند جلوگیری می کند.

تایلند

تایلند شكن بیانیه ای تمامی ویزاهای کشورهایی که جزو قلمرو دولت تایلند محسوب نمی شدند و شیوع کرونا داشتند را لغو کرد. تمامی ویزاها از تاریخ 1 فوریه تا 11 مارس باطل اعلام شد. همچنین سفرت تایلند در تهران نیز تا اطلاع ثانوی تعطیل اعلام شد. مسافران می توانند با بازگشت شرایط عادی، نسبت به خرید بلیط هواپیما و دریافت ویزای این کشور دوباره كنش روش کنند.

ارمنستان

ارمنستان جزو کشورهایی بود که ایرانیان می توانستند بدون اخذ ویزا و تنها با سودا بلیط هواپیما سیستمی و یا بلیط چارتر به این کشور سفر کنند. اما با شیوع کرونا چنین اینگونه سفرها به حالت تعلیق درآمد. البته سفر به این کشور از طریق اخذ ویزا امکان پذیر است. مسافران باید به کنسولگری ارمنستان برای اخذ ویزا مراجعه کنند و در صورت تایید و رخصت روایی آن، امکان سفر مهیا می گردد.

مالزی

مالزی نیز اعلام کرد که به جز افرادی که اقامت دایم در مالزی دارند و یا دانشجو محسوب می شوند، اجازه رحیل به این کشور را برای مسافرانی که در شهرهای آلوده بوده اند را نخواهد داد. منبع در https://www.top-travel.ir